Ana menüyü aç

Boğazgören, Olur

(Ureki sayfasından yönlendirildi)

Boğazgören, Erzurum ilinin Olur ilçesine bağlı bir mahalledir. Son döneme kadar köy statüsüne sahipti. Eski adı Ürek'tir. Erzurum kentine 188 km, Olur kasabasına 12 km uzaklıktadır.

Boğazgören
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe Olur
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 125
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0442
Posta kodu 25650

TarihçeDüzenle

Eski adı Ürek olan köy Tao bölgesinin eski yerleşimlerinden biridir. Ürek adı ise Gürcüce Ureki'den (ურეკი) bozulmuştur ve "ureki" balta girmemiş orman anlamına gelir. Bugün Gürcistan'da Ureki adını taşıyan yerleşmeler vardır. Ureki köyüde dört kilise bulunuyordu. İkisi köyün doğu kısmında yer alıyordu. Bu kiliselerden geriye yıkıntılar kalmıştır. Diğer iki kiliseden biri köyün merkezinin 2 km güneydoğusunda bulunuyordu ve tamamen yıkılmıştır. Köyün merkezinin 1,5 km kuzeyinde yer alan diğer kilisenin yıkıntıları günümüze ulaşmıştır.[1]

İklimDüzenle

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

NüfusDüzenle

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 125
1997 92

EkonomiDüzenle

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileriDüzenle

Mahallede, ilköğretim okulu vardır fakat kullanılmadığından mahalledeki öğrenciler taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

KaynakçaDüzenle

  1. ^ Tao-Klarceti - Tarihsel ve Kültürel Anıtlar Kataloğu (Gürcüce), (Editör) Buba Kudava, (Yazarlar) Nestan Bagauri, Zurab Batiaşvili, İrma Beridze, Buba Kudava, Nikoloz Jğenti, Goça Saitidze, Natia Hizanişvili, 2018, Tiflis, s. 110-111, ISBN 9789941478178.

Dış bağlantılarDüzenle